Next Time Fan Club
Потребна е регистрација за да можете да ги разгледувате останатите содржини на форумот. / Unregistered guests are not allowed to review the other forum contents.


Сите фанови на Некст Тајм на едно место!
 
HomePortalБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Интервју: "Next Time" Рок-поп атракција

Go down 
АвторПорака
Кате
Модератор
Модератор
Кате

Пол : Female
Хороскоп : Virgo
Број на мислења : 535
Поени : 4949
Репутација : 81
Registration date : 2009-03-23
Age : 25
Локација : Скопје, Аеродром

Интервју: "Next Time" Рок-поп атракција Empty
ПишувањеПредмет: Интервју: "Next Time" Рок-поп атракција   Интервју: "Next Time" Рок-поп атракција I_icon_minitimeНед Фед 21, 2010 4:56 pm

Започнавте како рок – поп музичка атракција 2008ма, вртоглаво се здобивте со слава во музичкиот свет, секако долг на Вашито квалитет, созреавте и сега со стабилни чекори ја трасирате својата музичка кариера? Вака Ве гледаме ние, што кај Вас се смени за овие години?

Неможе да се каже дека нешто многу драстично се сменило кај нас, едноставно малку дојде до израз повеќе ограничување, не знаеш дали некогаш може да се шеташ со девојка некаде па дали тоа ке наиде на добри или лоши коментари, едноставно тешко е да ја сочуваш својата приватност. Меѓутоа се радуваме што ни се случува ова и што го живееме животот на музичари.

Мартин и Стефан, близнаци, музички надарени млади момци, кои го оставаат својот белег во културата на живеење на оваа државичка,не може а да не прашам, како момците се доживуваат професионално, како музички вокали, кант автори, или правата струка е сосем трета?

Ние сме музичари, ние сме изведувачи, меѓутоа секогаш кога имаме инспирација за песна ги земаме гитарите и моливот во рака и пишуваме песна и текстови, или пак не е битно сето тоа, битно е да направиш добра музика и да ја пласирап на музичкиот пазар или пак да ја поклониш на сите они кои сакаат да слушаат нешто од нас.

2008ма , некаде мислам Декември, излезе Вашиот прв албум, тука редовно се поставува прашањето, се живее ли од музика, од креативност во Македонија,и како Мартин и Стефан се снаѓаат во оваа поплава од ново-компонирани пеачи и пеачки кои за скапи пари прават шунд?

Во декември 2008 излезе нашиот прв албум, и тој ни помогна да направиме и една година подоцна голем концерт, што значи на виделината ја покажуваме нашата амбиција за останување на оваа естрада па и ширење надвор однеа, нормално е да се појавуваат постојано нови имиња, меѓутоа тоа не е наша работа.

Единствено што треба да не засега е тоа како да направиме уште поубави песни, како да се докажеме од ден на ден, се повеќе пред публиката, сепак мислиме дека имаме посадено некој корен на оваа естрада кој што треба само да се развива.

2009та пак, на возобновениот Скопски фестивал, станувате Македонски преставници на Евросонг,во тоа време под домаќинската палка на Москва, какво е искуството, чувството да си дел од таа манифестација,без разлика за деградациите кои ги трпи сепак е настан каде 40 земјикултурно и музички меѓусебно пред и се се дружат?

Евровизија остана во нашите секавања и ке остане засекогаш во вистинска смисла на зборот, се почуствувавме како вистински Македонци тоа време.

Мислам дека не оставивме простор за деградации едноставно тоа што се бараше од нас го исполнивме. Имавме добар настап како вокално така и сценски, сепак не радува фактот што како тотални анонимци за Европа успеавме да достигнеме на 10то место.

Меѓутоа секогаш одиме со една помисла кога станува збор за музиката, музиката не е за места и за гламурозни награди, музиката е за публиката, а таа вечер верувајте со наши очи на таа сцена видовме добра реакција од неа.

Обожавани пред својата публика, не сакам да споменувам кај се, но меинтересира под чија продуцентска палка сега настапувате, сами или повторно зад Вас стои продукциска куќа?

Позади нас не стои ниту една продукциска куќа, работиме со Симона Негриевска, нема договор, нема ништо, само доверба и човечност. И како што кажавте најбитно е да не сака публиката за да функционираат работите.

Што од култура Мартин или Стефан сакаат?

Наша втора љубов е спортот, тоа го сакаме, иако не е дел од културата како целина ние секогаш кога имаме слободно време го користиме за тоа, фудбал со другарите.

И тука имате слични вкус или секој на своја страна?

Па, донекаде вкусот ни е ист.

Бидејки знам дека неизмерно ја цените Вашата мајка, сакам ова претпоследно прашање да е конципирано во стилот,знаеме што таа направила за Вас, што Мартин и Стефан сега излезени на свој пат прават за својата мама?

Да, знаеме што направила таа за нас, и ниеден менаџер што и го нема во Македонија неможе да го направи тоа за нас, таа е нашиот господ, нашата сила, ние ја правиме срекна со самите успеси што ги правиме, нема поголема среќа за еден родител од таа да го види своето дете како успева да ги отвори вратите на животот.

Извор: http://www.koktel.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=148&Itemid=121

____________________________________________________________________________________________

Interview with the editor Slavco Nedelkovski

You started as a rock-pop music atraction in 2008, you were becoming extremly popular in the world of music, that was of course becouse of your quality, you matured and you're making your music career stronger and stronger. This is the way we see you, what has been changed acordin to you these years?


There is not much changed, only there are some limits, we are not sure if it's right to be seen somewhere with a girl, we don't know will it come across good or bad comments, it's just hard to keep our privacy. But we are glad that this is happeing and we live the life of a musicans.

Martin and Stefan, twins, young boys with a music talent, who leave their marks in the living culutre of this little country, I must ask, how do you experience yourselves proffesionaly, as a music singers, authors or your branch is something else?

We are musicans, we are performers, but everytime we have inspiration for songs, we take our gutiars and the pencil and we write song and lyrics, or maybe that isn't that important, it't important to make good music and to launch it on the music market or to give to all who want to hear something from us.

In December, 2008 your first album was presented, in our country this questin is usually asked, can you make a living by music and creativity in Macedonia and how do Martin i Stefan manage in this inrush of young singers who make artiness for big money?

In December in 2008 we presented our frist album and it helped to make the big concert a year after that, wich means that we are sohwing our ambition for stayng on this estrade and also going out of our country. It's normal that there will be new singers all the time, but that is not our business. The only thing wich is suppesod to affect us is how to make better songs, how to prove ourselves from day to day, more and more to the audience, however we think that we've made a good start on these stage and we just need to develop it.

In 2009 you became the Macedonian contestants for the Eurovison Song Contest in Moscow, what was the experience like, the feeling to be part of that show, no matter the degradations of every event where there is a cultural and musical association betweeb 40 countries?

The Eurovision is and will be in our memory forever, we felt like real Macedonians. We think we did all that was requried. We had a good vocal and stage performance, however we are glad that we as total anonymous for Europe succeded on the 10th place. But we always say that the music is not about prizes and glamorous awards, the music is about the audience and that need, you should believe that we saw a good audience reaction.

You are adored by your fans and a lot more, but I want to now which is your production company?

We don't have any production company, we work with Simona Negrievska without a deal and stuff, there is only trust and humanity. And like you said, the most important is to be loved by the audience.

What do Martin and Stefan prefer of the culture?


Our second live is sport, although it's not part of the culture, we play football with our friends in our free time.

Do you have similar opinions about that too?

Yes, somewhat we like the same things.

I know that you appreciate your mother immensely and we know what has she done for you, I want to know, what do Martin and Stefan do for her now?

Yes, we know what she did for us and no manager could do it, she is our god, our strength, we make her happy with our successes, there is no bigger happiness for a parent than watching its child to go through life successfully.

_________________
Интервју: "Next Time" Рок-поп атракција Jason-Mraz-jason-mraz-3764421-575-150
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nexttimefanclub.com
 
Интервју: "Next Time" Рок-поп атракција
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Next Time Fan Club :: Next Time :: Новости / News-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Latest discussions
https://www.facebook.com/nexttimefanclub.forum