Next Time Fan Club
Потребна е регистрација за да можете да ги разгледувате останатите содржини на форумот. / Unregistered guests are not allowed to review the other forum contents.


Сите фанови на Некст Тајм на едно место!
 
HomePortalБарајРегистрирајте сеВлез

 

 Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on

Go down 
АвторПорака
Zor4e
4ever Next Time
Zor4e

Пол : Female
Хороскоп : Cancer
Број на мислења : 327
Поени : 4426
Репутација : 70
Registration date : 2009-08-19
Age : 23
Локација : Kicevo

Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on Empty
ПишувањеПредмет: Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on   Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on I_icon_minitimeПон Мар 29, 2010 7:03 pm

Мартин и Стефан активно работат на својот втор албум.На овој
албум ќе се најдат трите хит-песни кои ви се веќе добро познати:Нешто што ќе
остане,Кога лажеш каде гледаш,Декември и како и нивната најнова песна Рамо за
плачење за која снимија и спот.Промоцијата на спотот беше минатата недела.Тие
најавија дека летово ќе издадат уште еден сингл,а дека целиот албум ќе биде
готов до крајот на оваа година.Овој пат,со нив разговаравме токму за овие
четири песни.


"РАМО ЗА ПЛАЧЕЊЕ"

-Деновиве сте актуелни со својот нов сингл Рамо за плачење.Има ли
автобиографска нишка во приказната на оваа песна?

Не е наша автобиографска песна,но еве ја посветуваме на еден наш најдобар друга
кому му се случи она што е прераскажано во песната.Интересно е тоа што дури тој
самиот се пронајде во неа.Инаку,Рамо за плачење произлезе како наслов затоа што
е најспецифичната фраза од целиот тек на песната.Во конкретниов случај,дури и
вистинита фраза.
-Кој ви нуди рамо за плачење кога ви е најтешко?

Хехе,не плачеме ние,не грижете се за нас.Едноставно,песната е напишана за сите
што ќе се пронајдат во неа.Таа лесно треба да допре до слушателите.А ние не
плачеме речиси никогаш.

-Но сигурно имате моменти на слабост,чие рамо барате тогаш?
Да,и ние сме само обични луѓе.И ние понекогаш се жалиме,изразуваме
незадоволство.Во те мигови им се обраќаме на најблиските, на нашето семејство.

-Вашата нова песна Рамо за плачење,иако е препознатлива по вашиот стил,сепак е малку поразлична од
другите песни,има поинаков стил.Дали ова значи дека новите песни ќе бидат
музичко изненадување на вашите обожаватели?Таа многу не се одвојува од нашиот досегашен стил,но мора да
признаеме дека песна од ваков жанр не сме изведувале досега.Сакаме да
комбинараме и експериментираме и со звукот и со стилот на музиката за овој втор
албум.Сепак,нема да излеземе од рамките на македонскиот музички вкус."НЕШТО ШТО ЌЕ ОСТАНЕ"-Што е она се спомнува во приказната на песната Нешто што ќе
остане?Нешто што ќе остане е љубовна песна.Кога се одлучивме да
настапувме на Евровизија ние јасно и гласно си реквме дека моа да биде нешто конкретно.Не
сакавме дирекно да се обраќаме со изјавите од типот-“те сакам,ме сакаш”.


Во животот некогаш едноставно се случуваат “нештата”,па така на оваа песна го доби својот
наслов во вистински момент.Оваа песна е прераскажување нечија љубов...


-Што најмногу ви значи од се што сте направиле досега?


Најмногу од се ни значат обожавателите.Тие се како едно
големо семејство,секој од нив известува за нашите настапи,за новите нешта кои
ни се случуваат.Поради тоа тие се сплотија заедно.Ни годи тоа.Сега ќе ви
откриеме дека се подготвуват да ја прослават првата годишнина од “фан клубот”,што не радува многу.Ние не можеме без
нив.


-Сте посветиле ли некоја песна на своја девојка?


Не верувам во тебе
произлезе од една случка на Стефан.Знаете
како,љубовните двојки,без разлика колку се сакаат,кога кај едниот во
главата ќе светне дека замела љубовта,сака да го откачи партнрот веднаш без
разлика на тоа што чустува другиот.Не
верувам во тебе
е песна што се уште е број еден во срцето на Некст Тајм.


“КОГА
ЛАЖЕШ КАДЕ ГЛЕДАШ-Дали
можеби некоја вистинска случка беше причина да се создаде песната Кога лажеш каде гледаш?Кога лажеш каде гледаш се создаде во “5 до 12”.Важно е да се истакне дека беше
инспирирана од секојдневниот живот.Тешко е да веруваш во добра личност,тешко е
да најдеш таква.Во живо-пример,еден пар се сака,момчето мисли дека ја познава
девојката или пак таа него,но сепак се разделуваат,па потоа се однесуваат како
да не се познаваат поради нивната гордост.Во животот не е се розова како што
изгледа Намигнува


-Кога последен пат ие сте излажале?


Во принцип не лажеме многу,но понекогаш се случува.И
да,тогаш немаме ложа намера,едноставно сме сакале да избегнеме некоја лоша
ситуација:).


-Кога лажете каде гледате?:))


Бре,ама сте се фатиле за лажењето.сакате да не фатите како
лажеме или можеби не подготувате за момент на
вистината?:))


-Дали ве излажал некој?


Некои луѓе многу ветуваат,но ветувањата не ги испонуваат.Сме
имале лошо искуство со такви луѓе.

“ДЕКЕМВРИ


-Дали
песната Декември навистина го донесе тоа што го посакувате?Секако,го добивме толку посакуваниот концерт,а тогаш новата
песна Декември ја изведовме на нашиот настап на плоштадот во Битола пред 10
илјади посетители.


-Декмври беше периодот кога сакавте да ги наградите своите
обожаватели.Зошто се одлучивте за тој месец?Декември е последиот месец од годината,па сакавме да го
заокружиме нашиот труд со еден голем концерт.Како што им ветивме на нашите
обожаватели,така и направивме.Се надеваме дека сите се задоволни од концертот
со кој ја заокуживме 2009.


-Какви се вашите планови за во иднина?


Плановите се големи.Имаме нова песна проследена со
спот,веднаш потоа,некаде пред лето,посакуваме да објавиме уште еден сингл,да
направиме неколку концерти низ Македонија на кои ќе бидеме придружувани од бенд.Покрај
ова,планираме издавање на вториот албум,а и сакаме да земеме учество на некој
од фестивалите на Балканот.Што од ова ќе се реализира,времето само ќе покаже.

ШТО ПРИФАТИ ПУБЛИКАТА


-Кој од вашите 4 песни публиката најмногу ви ја прифати?


Нешто што ќе остане стана премногу голем хит,но тоа некако
важи и за Кога лажеш каде гледап.Мислиме дека Декември не ја промовираме
најдобро,но таа нам ни е премногу мила песна,а се надеваме и на слушателите и
обожавателите.Она што останува е да видиме како ќе биде прифатена Рамо за
плачење.Ние претпоставуваме дека многу ќе ви се допадне.-Дали некогаш сте побарале мислење од вашите обожаватели за
некоја песна?


Најчесто бараме мислење од некој од семејството.Кога
најблиските ќе ни кажат “Да,супер е
песната,пуштете ја,тогаш го правиме тоа.Потоа чекаме реакција на слушателите.


Наш Свет
____________________________________________________________________

Interview: Next Time

Sometimes we need a shoulder to cry on

Martin and Stefan are working hard on their second album. The three hit-songs "Nesto sto ke ostane", "Koga lazes kade gledas", "Dekemvri" and their newest song which has also a official video will be part of that album. The promotion of the video was last week. They announced that they will release one more single this summer and the album will be done till the end of this year. Now, we'll talk with them about these four songs.

"Ramo za pacenje"


These days you are present with your new single "Ramo za placenje". Is this song's story autobiographical?

It is not our autobiographical song, but we dedicate it to one of our best friends who had the same experience as the song's story. It is interesting that the song means a lot to him. Otherwise the title is "Ramo za placenje" because is the most specific phrase of all the lyrics. Practically it comes to be true.

Who is your shoulder to cry on when you need it?

He-he-he don't worry about us, we don't cry this time. The song is written for everyone who will find it real. It should easy reach the audience. We almost don't cry.

But, I'm sure you have bad moments, which shoulder you cry on then?

Yes, we are ordinary people. We do complain, express dissatisfaction. Then, we talk to our family.

Your new song "Ramo za placenje" is yout distinctive style, but is a little different from your other songs. Does it mean that your new album will be a music suprise for your fans?

It is not very different from our music style, but we have never performed a song in thes genre. We want to mend and experiment with the sound ant music style for our second album. But, we won't get out off the limits of the Macedonian music style.

"Nesto sto ke ostane"


What do you mention in the story of the song "Nesto sto ke ostane"?

"Nesto sto ke ostane" is a love song. When we decidet to perform on Eurovison we decided that the song has to be about something concretely. We didn't want it to be as the expressions "I love you, you love me". Somteimes, in life the "things" happen, so this song got its title in the right moment. This song is a love story.

What means you the most of everything you have done till now?

Our fans mean the most to us. They are like a one big family, everyone of them reports about our performances, about the thing that happen to us. They united because of us. We like that. Now, we will reveal that they are getting ready for the first annianniversary of the official fan club. We are glad about it. We can't make it without them.

Did you dedivate some of your songs to a grilfriend?

"Ne veruvam vo tebe" is a story that describes what happened to Stefan. You know, it doesn't matter how the people loved eachother, when one of them thinks that the love is gone, dumps the other one, no matter what does the oher one feel. "Ne veruvam vo tebe" is still song number one for Next Time.

"Koga lazes kade gledas?"


Is the reason for writing "Koga lazes kade gledas?" a real happening?

"Koga lazes kade gledas?" has been made in last-minute. It was inspired by everyday life. It is hard to trus to a good person, it is hard to find one. This happens to everyone in their lives. For example, two people love eachother, the boy thinks that he know well his girlfriend, or she thinks she know well her boyfriendd, anyway they breake up and then they act like they don't even know eachother because of their pride. It isn't everything that good in life like it seems;)

Have you lied to someone lately?

Actually we don't lie a lot, but sometimes it happens. And yes, we don't mean anything bad, we maybe want to avoid some bad situations ))

What do you look at when you lie?

Why do you ask that much about liyng? Do you want us to be caught liyng or are you prepearing us for the moment of the truth? )).

Did someone lied to you?

Some people promise a lot, but they don't fulfill their promises. We had some bad experiences with that kind of people.

"Dekemvri"


Did the song "Dekemvri" bring waht you wished for?

Of course, we got that concert that we wished for so much and we performed "Dekemvri" in Bitola in frond od 10 000 auidience.

December was the time when you decided to reward your fans. Why exacly that month?

December is the last month in the year, so we wanted to finalize our efforts with a big concert. We did, like we promised to our fans. We hope that everyone is pleased with the concert.

What are your future plans?

We have big plans. We have a new song with a official video, we want to release another one in befor the summer, to make a few concert in Macedonia with a bend. Also, we want to complete pur second album and to perform on sonme Balcan festivals.
What did the audience accept best

Which one of your 4 new songs did the audince accept best?

"Nesto sto ke ostane" become a great hit, also we can say that "Koga lazes kade gledas" is a hit. We think that we didn't promote "Dekemvri" enough, but we really like that song, also we hope that the audience and fans like it. We'll see about "Ramo za placenje", but we think that you'll like it a lot.

Have you evet requested for a opinion for a song from your fans?

We ask our family for the songs. When thay say: "Yes, it's great, you should release it" then we do it. Then we wait for the audience reaction.


Nas Svet
Вратете се на почетокот Go down
simoncusx3stefan

simoncusx3stefan

Пол : Female
Хороскоп : Taurus
Број на мислења : 9
Поени : 3733
Репутација : -1
Registration date : 2010-01-20
Age : 25
Локација : Skopje

Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on Empty
ПишувањеПредмет: Re: Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on   Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on I_icon_minitimeВто Мар 30, 2010 9:17 pm

леееее интервјуво е баш коол....хахаха душички....=) Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on 815958
Вратете се на почетокот Go down
K1KO

K1KO

Пол : Male
Хороскоп : Aquarius
Број на мислења : 8
Поени : 3777
Репутација : -1
Registration date : 2009-12-05
Age : 25
Локација : Macedonija

Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on Empty
ПишувањеПредмет: Re: Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on   Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on I_icon_minitimeНед Апр 04, 2010 12:11 am

Интервјуво од наш свет....Смешно е малце :)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on Empty
ПишувањеПредмет: Re: Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on   Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on I_icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Понекогаш ни треба рамо за плачење / Sometimes we need a shoulder to cry on
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Next Time Fan Club :: Next Time :: Новости / News-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Latest discussions
https://www.facebook.com/nexttimefanclub.forum